Dla Pilota

Przydatne informacje

Szerokość geograficzna
Długość geograficzna
51° 13’ 55’’ N
22° 41’ 25’’ E

Wymiary drogi startowej (pola wzlotów)

Długość
Szerokość
Kierunki drogi startowej
Elewacja lądowiska
1100 m
50 m
24/06
199,3 m (657ft) AMSL

Częstotliwość

ŚWIDNIK RADIO 122:600 MHz

LATANIE W CTR

Większość lotów w Polsce odbywa się w przestrzeni niekontrolowanej. Można tam poruszać się swobodnie, byle zgodnie z przepisami. Lot w takiej przestrzeni nie wymaga ani złożenia planu lotu, ani utrzymywania łączności z kimkolwiek.

Jednak na terenie naszego kraju mamy 15 portów lotniczych wchodzących w skład systemu cywilnych portów lotniczych. Wokół tych lotnisk rozciąga się strefa kontrolowana CTR (Controle Zone), w której operacje podlegają szczególnym przepisom. Lot na terenie takiej strefy jest możliwy, jednak chcąc go wykonać, pilot musi postępować według określonych zasad. Dotyczy to wszystkich lotów, niezależnie od tego czy są rekreacyjne, turystyczne, szkoleniowe czy komercyjne.

Proces uzyskiwania zgody na lot w strefie CTR, jak i samo korzystanie z tej strefy nie jest skomplikowane, jednak musisz się tego nauczyć. Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli  zetkniesz się z tym już na początku kształcenia. Frazeologia lotnicza, łączność z wieżą, zapoznanie się z przepisami i zasadami bezpieczeństwa w strefie kontrolowanej, składanie planu lotu, te umiejętności możesz zdobyć w naszym ośrodku kształcenia.