Flota

CESSNA - legenda w świecie lotniczym

Image

Clyde Vernon Cessna, zwyczajnie – Cessna.  oświadczył bratu:

„Zmuszę to coś do latania. Słyszysz, co mówię?! A gdy już zmuszę to coś do latania, to później to spalę i już nigdy nie będę miał nic wspólnego z samolotami. Tylko automobile i urządzenia rolnicze – tego będę się trzymał”
 

Jak się później okazało, były to słowa rzucone na wiatr. Bo właśnie wtedy zaczęła się jego prawdziwa przygoda z samolotami.                 

W 1911 roku, Clyde Cessna - mechanik samochodowy, sprzedawca aut, rolnik z Rago, w stanie Kansas,  zbudował kryty płótnem jednopłat o konstrukcji z drewna świerkowego – amerykańską kopię francuskiego samolotu autorstwa Louisa Blériota, który 25 lipca 1909 roku jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał kanał La Manche. Do swojego modelu wprowadził mnóstwo modyfikacji. Niepowodzenia były dla niego motorem napędowym.

W 1925 roku wraz z lotnikami Walterem Beechem i Lloydem Stearmanem założył w Wichita (największe miasto stanu Kansas) spółkę Travel Air Manufacturing Company.  Potem zakładał i wchodził w kolejne spółki.  20 listopada 1954 roku Clyde Cessna zmarł. Pozostawił po sobie legendę.
Image
Eksperymentalny samolot Cessna Silverwings , 1911
Image
Budynek –hangar, warsztat, Clyde Cessna 1917
Image
Clyde Cessna przy swoim
pierwszym samolocie  „Comet” 1917

Cessna 152 „Najlepszy samolot treningowy na świecie”

Cessna 152 zadebiutowała w 1978 roku jako aktualizacja C-150.
Model 150 ‒ samolot o konstrukcji całkowicie metalowej opartej na trójkołowym podwoziu z kółkiem przednim ‒ trafił do seryjnej sprzedaży w 1959 roku. Był dostępny w czterech różnych wersjach: Standard, Trainer, Commuter i Patroller.
W przeciwieństwie do wcześniejszego modelu Cessny C-140, Cessna 150 została stwo­rzona niemal wyłącznie z myślą o rynku szkoleniowym. Powojenna moda na latanie coraz silniej rozpalała umysły mło­dych pokoleń. Gwałtownie rósł popyt na samoloty szkoleniowe, amerykańska gospodarka szybko się rozwijała, a potencjalni kupcy mieli pieniądze.
W 1985 roku, Cessna przerwała produkcję wszystkich lekkich samolotów. W tym też roku, zszedł z taśmy ostatni model C-152.  Do tego czasu na całym świecie zbudowano ponad 7,5 tys. maszyn o oznaczeniu 152.
Image
Prędkość maksymalna:
190 km/h
Zasięg maksymalny:
770 km
Długość:
7,34 m
Rozpiętość skrzydeł:
10 m
Masa Całkowita:
750 kg
Napęd:
prosty i niezawodny silnik Lycoming O-235 o pojemności 3,8 l, który dostarcza 110 KM mocy.

Idealny samolot do operacji z lotniska trawiastego - takiego jak nasze. Cechuje go duża wytrzymałość konstrukcji płatowca i łatwa obsługa. Do celów szkoleniowych wykorzystujemy samoloty CESNA 152 zarejestrowane pod oznaczeniami: SP-WLA, SP-WLB, SP-WLC, SP-WLD, SP-WLE, SP-WLG – (CESSNA 152 Aerobat).

C-172 zawojowała świat

Pod koniec lat 40. XX wieku, Cessna wypuściła na rynek lekki jednosilnikowy model o oznaczeniu 170. Ta konstrukcja stanowiła całkowity przełom, bo poprzedzała produkcję C-172, najpopularniejszego (po C-152) samolotu szkolno-treningowego wszechczasów.

W styczniu 1955 roku powstał ulepszony wariant Cessny 170 z tylnym kółkiem, napędzany silnikiem Continental C-130A, z większym sterem wysokości i bardziej kanciastym statecznikiem pionowym. Chociaż zmiany te uzyskały już certyfikat, firma zdecydowała się na kolejną modyfikację: wprowadzono trójkołowe podwozie z kółkiem przednim.  Aby skrócić czas i koszty kolejnej certyfikacji, ten typ został dodany do certyfikatu 170 jako model 172.

Od rozpoczęcia produkcji w latach 50. Cessna wypuściła na rynek co najmniej 18 wariantów lub zaktualizowanych modeli Cessna 172, to więcej niż jakiegokolwiek innego samolotu.
 
Do celów szkoleniowych wykorzystujemy samoloty CESSNA 172RG Skyhawk RG–Complex – SP-WLF oraz CESNA 172 Skyhawk SP-WLK. Samoloty są wyposażone w nowoczesną awionikę umożliwiającą szkolenie do IFR. 
Image

Cessna 172 Skyhawk to czteromiejscowy, jednosilnikowy górnopłat.

Prędkość maksymalna:
228 km/h
Zasięg maksymalny:
1270 km
Długość:
8,28 m
Rozpiętość skrzydeł:
11 m
Masa Całkowita:
1202 kg
Napęd:
prosty i niezawodny silnik Lycoming IO-360-F1A6, który dostarcza 180 KM mocy.

Do celów szkoleniowych wykorzystujemy samoloty CESNA 172 Skyhawk SP-WLK oraz CESSNA 172RG Skyhawk RG–Complex – SP-WLF. Samoloty są wyposażone w nowoczesną awionikę umożliwiającą szkolenie do IFR.

Image
Image
Image